Lučindan je česta krsna slava pravoslavnih porodica. Ovaj dan se obeležava kao “crno slovo” i svrstan je u praznike od značaja za suštinu crkve.
Smatra se da je Sveti Luka bio Grk, rodom iz Antiohije. Predanje tvrdi da se bavio živopisom i da je prvi naslikao ikone Isusa Hrista, Bogorodice i apostola Petra i Pavla. Te ikone su bile uzor svim kasnijim ikonama, zbog čega se Sveti Luka smatra osnivačem hrišćanskog ikonopisa.
U starosti Sveti Luka je otputovao u Egipat da propoveda Jevanđelja. Tamo je pretrpe mnoge muke i izvršio mnoge podvige, ipak se vratio u Grčku. Sveti Luka je, prema predanju, imao 84 godine kad su ga uhvatili idolopoklonici i ubili obesivši ga o granu masline u gradu Tebi Beotijskoj.
Lučindan – česta krsna slava
Praznik Svetog Luke je u našem narodu poznat kao Lučindan i česta je krsna slava.
Prema bogoslužbenom kalendaru Srpske pravoslavne crkve, ovaj dan nije obeležen kao zavetni, već je kao „crno slovo“ svrstan u praznike od značaja za suštinu Crkve.
Kao svog zaštitnika slave ga i obrazovne ustanove, među kojima je i Akademija Srpske pravoslavne crkve za umetnost i konzervaciju.
Poštuje se i kao zaštitnik medicine i farmacije, bolnica i apoteka, lekara, farmaceuta i bolesnika.
Običaji i verovanja
Na Svetog Luku koncima se opasuju torovi da vukovi ne bi davili stoku. U južnoj Srbiji se po prvom gostu koji uđe u kuću na Lučindan gata kakva će zima ili godina biti.
U Crnoj Gori kažu da je duga na nebu pojas Svetog Luke i da, ukoliko je vidite, to znači da Sveti Luka moli Boga za nas.
Danas ne smete da budete preki i nervozni jer je Sveti Luka bio blag i miran, uvek je pomagao ljudima.
Prema narodnom verovanju, danas će se saznati kakva nas zima čeka.