Ministarstvo prosvete najavilo je promene u organizaciji probnog završnog ispita za osmake ove godine
Učenici će, umesto da svi rešavaju testove u isto vreme, raditi testove iz srpskog jezika, matematike i izbornog predmeta u različitim terminima, tokom aprila.
Ovaj test predstavlja važan korak u pripremama za pravi završni ispit, ali i priliku za učenike da sagledaju svoje znanje i identifikuju slabosti na vreme.
Iako će škole imati fleksibilnost u odabiru datuma kada će organizovati testiranje iz srpskog jezika i izbornog predmeta, Ministarstvo prosvete naglašava da će svi testovi biti identični, kako bi se obezbedila uniformnost i pravičnost u ocenjivanju.
Zbog specifičnih okolnosti, kao što su štrajk prosvetnih radnika i blokada nastave, testiranje je pomereno, pa će se test iz matematike održati 25. aprila, dok će preostali testovi biti raspoređeni između 22. i 30. aprila.
Iz Ministarstva prosvete objašnjavaju da će škole, u skladu sa okolnostima i uslovima, utvrditi kog datuma će ova dva testa biti. U kalendaru aktivnosti za sprovođenje završnog ispita navodi se da će se test iz matematike raditi od 12 do 14 sati, a da će od 5. do 9. maja trajati analiza probnih testova.
Jedan od ključnih ciljeva ovog probnog testiranja je upoznavanje učenika sa procesom polaganja ispita.
Testovi će im pomoći da shvate organizaciju samog ispita, šta moraju da donesu sa sobom, ali i da se suoče sa zadacima koji ih očekuju.
Takođe, probni ispit ima važnu ulogu u prepoznavanju oblasti u kojima učenici imaju poteškoća, kako bi se na vreme mogao organizovati dodatni rad sa nastavnicima.
Milorad Antić, potpredsednik Sindikata prosvetnih radnika Srbije, smatra da probni ispit treba da bude koristan alat za učenike i nastavnike, koji im omogućava da sagledaju realno stanje znanja i uoče nedostatke.
S obzirom na izazove sa kojima se suočavaju učenici i nastavnici, posebno zbog smanjenog broja ocena tokom školske godine, Ministarstvo prosvete razmatra mogućnost izmene pravilnika o ocenjivanju, kako bi se prilagodili novim okolnostima.
Osnovni cilj je da se omogućiti učenicima adekvatno vrednovanje, uprkos propuštenom gradivu i skraćenom školskom programu.