Pretraga
Close this search box.

„Slučaj jedne sobe“ – Izložba o Branislavu Nušiću u Zavičajnom muzeju na Čukarici!

Gužva, buka i po neki ceger sa povrćem zainteresovali su ovih dana vašu reporterku da poseti jedno neobično mesto.

Kada dobro znana linija 50 skrene kod “Super Vera”, građanima zapadne za oko tabla sa natpisom Zavičajni muzej Žarkovo.

Da čitaoce ne bismo ostavili u rebusu otkud muzej u Žarkovu, odlučili smo da obiđemo jedno od najstarijih zdanja u ovom delu Beograda.

Staro zdanje, ali najmlađi muzej u našoj prestonici koji je ugostio izložbu pod nazivom “Branislav Nušić – slučaj jedne sobe”, upriličenu povodom obeležavanja 160 godina od rođenja velikog pisca i veka od objavljivanja čuvene „Autobiografije“.

Kada se pomene Žarkovo našim sugrađanima ne bi palo na pamet da tamo postoji bilo koja kulturna manifestacija, a kamoli kulturno zdanje.

Prolazeći ulicom Ace Joksimovića mnogi ni ne obrate pažnju da nakon trgovačkog centra sledi muzej.

Žagor dece i poneki prolaznik koji radoznalo ulazi na kapiju nekadašnje škole prizor je koji se pre nekoliko godina nije mogao ni zamisliti u ovom delu Žarkova.

Od kada je 2021. otvoren Zavičajni muzej, posećenost i zainteresovanost za izložbe ne jenjavaju.

U razgovoru sa kustoskinjom Danijelom Odabašić može se saznati da je muzej osnovan u okviru zgrade stare škole koja datira još iz 1840. godine i koja je nekoliko decenija bila potpuno devastirana.

Prema njenim rečima, sećanje na staru školu, koja je radila sve do 80- ih godina prošlog veka, kod mnogih starijih stanovnika ovog naselja ne bledi.

“Zamislite, skoro nam je u muzej ušetao jedan stariji čovek koji se sa setom prisetio gde je bila njegova školska klupa u kojoj je provodio školske dane“, ispričala nam je kroz osmeh Danijela i dodala da je muzej već postao usputna tačka mnogih koji žive nedaleko od njega. “Svrate da me pozdrave i upitaju da li se priprema neka nova izložba. Tako vam je to ovde.”

Ona ne krije oduševljenje time koliko je muzej sada stanovnicima Žarkova važan.

Kada se pređe prag stare škole posetioci neće videti nekadašnje skamije, već muzejske eksponate iz depoa Muzeja grada Beograda koji ovih dana pričaju zanimljivu priču o velikom Branislavu Nušiću. Muzej je od novembra ugostio izložbu „Branislav Nušić – slučaj jedne sobe“, na kojoj posetioci mogu videti lične predmete i saznati neke manje poznate detalje iz života slavnog pisca. Marija Petrović, jedna od autorki izložbe, rekla nam je da su predmeti poklon Margite Gite Predić, Nušićeve ćerke, Muzeju grada Beograda.

“Bilo je teško odlučiti se za ove eksponate koji su sada ovde izloženi.Margita je poklonila Muzeju veliki broj Nušićevih ličnih stvari, želeći da sećanje na njenog slavnog oca ne izbledi.”

Najreprezentativniji deo izložbe koji posetiocima privuče pažnju je radna soba sa različitim predmetima poput pribora za pisanje, tabakere ili karata za igru.

Posetioci imaju priliku da upoznaju Nušića kroz delo “Autobiografija” jer fokus postavke je na čuvenoj školskoj lektiri, kao i autorovom sećanju na stasavanje i školovanje.

Šetajući kroz izložbeni prostor oni se mogu upoznati sa jednim drugačijim Nušićem, čovekom koji nije samo najveći komediograf svog, al ii potonjih vremna, već sa čovekom koji je prošao kroz različite istorijske i političke trenutke tokom XIX i prve polovine XX veka.

Posetioci mogu videti originalne fotografije Nušića iz gimnazijskih dana, kao i dok je učestvovao u Srpsko- bugarskom i Prvom svetskom ratu.

Posebnu pažnju obratili smo na Nušićevu fotografiju iz 1885. godine.

“Imao je oko dvadesetak godina kada je stupio u vojsku i odmah je otišao na front.

Srpsko-bugarski rat ostavlja snažan uticaj na njega, mnogi ni ne znaju da je u tom periodu napisao ‘Pripovetke jednog kaplara’.

Nušić deli patnju svoga naroda, a Prvi svetski rat je najbolnija tačka u njegovom životu jer tada strada njegov sin Strahinja Ban“, ispričala nam je kustoskinja i dodala da nijedan orden, koji je ovde izložen, nije mogao umanjiti njegovu tugu koju je celog života nosio.

U posebnom kutku može se saznati više o Nušićevom književnom radu.

Iako je ostao je upamćen kao najplodonosniji komediograf – njegove komedije i dan danas imaju čitaoce i gledaoce – njegov se književni opus ne može vezati samo za komediografski rad, već i za druge književne rodove i žanrove poput tragedija, melodrama, pripovedaka i ratnih hronika.

Na pitanje na koji eksponat bi posetioci trebalo da obrate najviše pažnje kustoskinje su jednoglasno rekle da je to rukopis njegove nezavršene komedije “Vlast”.

Treba napomenuti i to da je ova izložba privukla najviše najmlađe i tinejdžere, jer baš u tom uzrastu stiču prva znanja o samom piscu, ali i čitaju dela poput
“Autobiografije“ i ”Hajduka“.

U trenutku dok je Marija pričala o izložbi, Danijela je pripremala prostor muzeja za zabavnu, interaktivnu učionicu XIX veka, gde najmlađi posetioci imaju priliku da na trenutak dožive piščeve školske dane. “Deca su oduševljena, dolaze i sami da obiđu izložbu”, bio je jedan od komentara naše sagovornice.

Osim Marije Petrović izložbu je pripremala i osmislila i Nataša Stanković Šošo, profesorka na Filološkom fakultetu.

Trenutno je ova izložba jedna od najposećenijih, od otvaranja ostvareno je više od 700 poseta.

Na kraju treba istaći da je izložba inkluzivna, potpuno je prilagođena slepima i ljudima sa oštećenim sluhom.

Može pogledati do 19. januara, a ulaz je besplatan.

 

Danas.rs

Tagovi:

Pročitajte još: