Pretraga
Close this search box.

Nagradom „Miroslav Dereta” otvoreni „Decembarski dani Čukarice”.

Dodelom književne nagrade „Miroslav Dereta” za najbolji neobjavljeni roman, otvorena je manifestacija „Decembarski dani Čukarice”.

Nagradu „Miroslav Dereta” tradicionalno dodeljuju Opština Čukarica i Izdavačka kuća „Dereta”  a ovogodišnji laureat je Stevan Stefanović kome je nagradu za roman „Mastionicom i perom” u ime GO Čukarica, uručila Jelena Milosavljević, članica opštinskog Veća.

– Za Čukaricu ova nagrada, koja se dodeljuje devetnaest godina je sinonim za dobru književnost, za rukopise koji su ostavili trag u našoj književnosti. Kao opština koja je podržala inicijatiivu Izdavačke kuće „Dereta” da se osnuje nagrada koja će nositi ime Miroslava Derete, ponosni smo što smo zajedno bili podrška stvaraocima i verujem da ćemo i u budućnosti imati ovako divnu saradnju na dobrobit čitalačke publike. Zahvaljujem se i žiriju koji je svake godine ima težak zadatak, da od brojnih kvalitenih rukopisa odluči ko će biti laureat – istakla je Jelena Milosavljević, čestitajući Stefanoviću uz želje da nastavi uspešno da se bavi književnim radom.

O knjizi su govorili članovi žirija Zoran Bognar i Jasmina Ahmetagić. Oni su istakli da je ovo roman o Dostojevskom.

U obrazloženju žirija u kome su bili Zoran Bognar, Jasmina Ahmetagić i Petar V. Arbutina navodi se: „Hrabrost Stevana Stefanovića da krene u susret velikom Dostojevskom jeste gest velikog posvećenja, hrabrosti ali i ljubavi. U stvari, jedino tako i može. Štefan Cvajg je davno rekao: „Likovi Dostojevskog se ne pojavljuju sve dok nisu uzbuđeni, puni strasti, moraju da se nađu u momentu napetosti. Dok se drugi autori trude da izraze utisak duhovnog opisujući telesne osobine, Dostojevski gradi telo pomoću duše samo preko duše dobija telo oblik; samo preko strasti, izgled.” Stefanović svog Dostojevskog gradi upravo pomoću duše ali i biografije i osećanja, emotivne prisnosti i tragične sudbine, duhovite otvorenosti i iskrenosti pisca i originalnih tumačenja životnih situacija i povoda za stvaranje knjiga koje su danas nas vrhu klasične književnosti.

Stefanović i njegov sagovornik, duhovni intimus Dostojevski, lični i neposredni su na mestima gde to od njih zahteva etičnost, inovativni i kreativni tamo gde se lični stav preliva i pretače u estetiku pojma, koji izvire iz književne slike i završava se u figuralnosti čiji iskaz nije samo u vizuelizaciji čitalačkog iskustva i naknadnom tumačenju dela već u verbalnom i retoričkom ispovedanju lične istine. Kao što kaže Jurij Lotman: „istina se nazire”  kroz naše reči, ali reči nisu dovoljne da istinu precizno imenuju. Zato Stefanović svoju sliku Dostojevskog gradi slojevitim iskustvom značenja dela ali i svega onoga što je postalo deo, godinama posle pisanja, našeg iskustva i profetske vizije dela velikog pisca.”

Na književni  konkurs koji je bio otvoren od marta do jula ove godine pristiglo je 145 rukopisa.

U ime domaćina obratila se direktorka galerije Mirela Pudar. Ona je podsetila na stvaralaštvo Miroslava Derete, čije ime nosi ova nagrada, kao i na činjenicu da se ove godine navršilo dvadeset godina od smrti Miroslava Derete.

Svečanosti su prisustvovali predstavnici IK „Dereta” ,Monja i David Dereta, Branka Spaić Fleger, članica Veća GO Čukarica kao i Georgij Engelhardt, naučni savetnik u Ruskom domu u Beogradu.

Stevan Stefanović rođen je 1982. u Paraćinu. Diplomirao je na Pravoslavnom bogoslovskom fakultetu 2008. godine. Sopstvenim trudom i rukama sagradio je parohijski dom u Crkvencu kraj Svilajnca i obnovio crkvu. Tokom njegove službe osvećena je crkva u Dublju. Uz pomoć emisije „Moja dedovina” RTS -a obnovio je svoju dedovinu na Rtnju, u selu Mali Izvor. Autor je studije „Bogoslovlje Dostojevskog”, zbirke beseda „Pedeset jedna zastava” (koja je izašla povodom desetogodišnjice Stevanove službe) i romana za decu „Priča o zmaju sa Rtnja”.

Tagovi:

Pročitajte još: