Samostalna izložba slika „Murmur“ autora Milana Kacevskog, otvorena je u četvrtak 30. marta u Galeriji `73 (Požeška 83 a, Banovo Brdo).
Kacevski Milan, rođen 1982. godine u Beogradu. Fakultet likovnih umetnosti upisuje 2016. godine, odsek – slikarstvo, u klasi Milivoja Pavlovića, a od treće godine studija nastavlja u klasi profesora Branka Rakovića. 2020. godine završava osnovne i master akademske studije kod istog mentora. 2021. postaje član ULUS-a i upisuje doktorske studije na Fakultetu likovnih umetnosti. Dobitnik je Velike nagrada “Rista i Beta Vukanović” za slikarstvo, Fakulteta likovnih umetnosti za 2021. godinu.
„Pejzaži koje slikam nisu samo topografska predstava nekog predela. Oni su poruka bez reči. Poziv u nepoznato i mračno. U svom slikarstvu se nisam bavio velikim idejama i socijalnim komentarima, vec sam se trudio da iskažem i dodirnem u drugima ono što je ljudsko i primalno u svakome, tugu, setu, usamljenost, to šta se ne može rečima precizno i kompletno opisati, jer ide ispod reči u neverbalne, emotivne delove bića. Delove kojih smo najviše svesni sami, odvojeni od distrakcija svakodnevnice i okrenuti u sebe. Zato biram mračne prizore šuma, jer osećam da je čovek u njima najviše i najmanje to šta jeste, sam i povezan sa prirodom iz koje je nastao. U takvom okruženju ja stvaram svoje prizore, gde koristim univerzalnu estetiku prirode na svoj način, stvarajući neku sopstvenu, kao odraz prirode u meni, odnosno odraz mene kroz prirodu. To radim i sa odredjivanjem kompozicije i biranjem predložaka za ono šta želim da predstavim, kao i sa samim načinom slikanja. Moj pristup je dosta detaljan, ali nije hiperrealističan, već je svaki detalj stilizovan i likovno obrađen, stvarajući celine i predele koji odišu mojim senzibilitetom.
Pri slikanju koristim svoju, obično svedenu paletu boja i crne, koja meni nije samo odsustvo svih boja, već je i mrak i sve šta se nalazi u njemu, neizrecivo i nesagledivo u nama. Ona je i negativan prostor spreman da se ispuni onim koji ga posmatra i način da se naglase dramatičnost slike i emocije koje slikar želi da iskaže..
Sve su moje slike radđene u tehnici ulje na platnu, koju sam dosta tehnološki istraživao jer mi je zbog svojih osobina prijala i za moj način rada i za formate koje obično koristim, i voleo bi da mislim da u svom radu koristim staru slikarsku tehniku, koja mi prija i staru slikarsku tematiku, koja me nadahnjuje, na neki svoj način. Uglavnom su u pitanju slike većeg formata. To sam radio iz poriva da stvorim slike koje će svojom veličinom obuhvatiti i uvlačiti u sebe, u svet tame, samoće i introspekcije. Želeo sam da materijalizujem simbolične predele iz sebe u što većem formatu, da bi neopozivo stajali realni, u punoj veličini, na samo jedan iskorak od posmatrača. Da je dovoljan najmanji napor da se posmatrač prepusti slici.