Pretraga
Close this search box.

Promovisana knjiga „O srpskoj umetnosti s ljubavlju“ – svedočanstvo o nacionalnom identitetu i kulturi na Čukarici

Povodom 110 godina od smrti srpske slikarke Nadežde Petrović u prostorijama Galerije ’73 na Banovom brdu Fondacija ”Za srpski narod i državu” održala je svečanu promociju knjige Ljubice Miljković pod nazivom „O srpskoj umetnosti s ljubavlju – prva knjiga“.

Korice ove knjige krasi upravo delo Nadežde Petrović, Gračanica – Kosovski božuri. Prisutni gosti uživali su u zvucima klavira, dok su se rečima podrške obratili recenzenti knjige Nikola Kusovac, istoričar umetnosti, prof. dr Oliver Tomić, istoričar umetnosti kao i Vesna Bašić, urednik knjige.

Urednica knjige, Vesna Bašić, posebno je istakla značaj izdavačkog poduhvata i ukazala na važnost očuvanja kulturnog nasleđa i nacionalnog identiteta. „Srećni narodi su svoje muzeje, biblioteke i arhive sačuvali u onom obliku u kojem su oformljeni. Srećni narodi nisu svoje nacionalne muzeje, biblioteke i arhivsku građu nosili sa sobom na bojišta i nije im knjige i građu zarobljavao neprijatelj (pljačkao, otimao, spaljivao, uništavao). Zato je izdavački poduhvat Fondacije „Za srpski narod i državu” – podvig. Samo napisana reč ostaje. Traje večno. Kada je za hiljadu godina pronađu nemu na papiru, prozboriće. Slovo je čudno seme. Klija sa papira posle hiljadu godina i rascvetava se u glas i reč“, istakla je Bašić.

– Kada bi me neko, tipično za ovo nestrpljivo i „skraćeno“ doba upitao “Kako biste u jednoj rečenici ili sa svega nekoliko pojmova definisli delo Ljubice Miljković koje je pred nama, i samu autorku?“, odgovorio bih: širina pogleda, oštrina zapažanja, dubina uvida, a sve iskreno i požrtvovano. Bubo, hvala ti! – posebno je istakao Tomić.

Na samom kraju večeri, prisutnima se obratila i autorka knjige, Ljubica Miljković, koja je gotovo čitav svoj profesionalni život provela vodeći zbirku jugoslovenskog slikarstva 20. veka u Narodnom muzeju Srbije.

– Nastojala sam da istaknem vrhunske domete, da proniknem u nastojanja darovitih i obrazovanih umetnika, od kojih su mnogi bili istoričari i teoretičari umetnosti, likovni kritičari i pedagozi. Imala sam sreće da je Nikola Kusovac, najbolji poznavalac srpske umetnosti, strog i dobronameran, kao zvanični, ili nezvanični recenzent bio zadovoljan rezultatima svog neposrednog saradnika. Od preko šesto svojih tekstova, za ovu knjigu čiji naslov nagoveštava moj pristup, odabarala sam one koji su objavljeni u poslednjih tridesetak godina- istakla je Miljković.

Izrazila je zahvalnost svima koji su učestvovali u stvaranju ovog dela i doprineli njegovom uspehu. Istakla je značaj kako prve tako i naredne knjige koja je uveliko u pripremi i čije se objavljivanje takođe očekuje u bliskoj budućnosti.

Promociji su, pored mnogobrojne publike iz sveta umetnosti i kulture, prisustvovale i članice Veća GO Čukarica, Jelena Milosavljević i Branka Spaić Fleger.

Tagovi:

Pročitajte još: