Javno komunalno preduzeće „Zelenilo – Beograd” i ove godine za novogodišnje i božićne praznike ima u ponudi jelke s busenom u svojim rasadnicima u Vojvode Stepe 405 i Marije Bursać bb u Zemunu. Cena jelke s busenom, u zavisnosti od vrste drveta i visine, kreću se od 2.500 (do metar visine) do 5.300 dinara (do dva i po metra).
Radno vreme rasadnika je radnim danima od 7 do 15 časova, a rasadnici će biti otvoreni i naredne dve subote, 14. i 21. decembra.
„Zelenilo – Beograd” apeluje na građane da kupuju jelke s busenom, jer time utiču na zaštitu životne sredine i sprečavanje seče mladih stabala četinara, a stablo, koje je služilo kao ukras u domu, nakon praznika vraćamo prirodi. Sugrađani koji nakon praznika nemaju gde da posade svoju jelku, mogu da je donesu u rasadnik „Zelenila” koje će je u tradicionalnoj akciji sadnje novogodišnjih jelki posaditi na nekoj od javnih zelenih površina.
U periodu trajanja praznika i dok jelke budu ukrašavale domove sugrađana, potrebno je povesti računa o nekoliko važnih stvari koje će pomoći da sadnica i posle praznika bude u dobrom zdravstvenom stanju. Kako bi se jelka što bolje održala u sobnim uslovima, tokom praznika potrebno je da se redovno orošava, to jest prska vodom, kao i da se redovno zaliva odstajalom vodom sobne temperature.
Kada prođu praznici, drvo ne treba odmah iznositi napolje na mesto sadnje, već je potrebno da se obezbedi period prilagođavanja. Najbolje bi bilo da se jelka ostavi nekoliko dana u hodniku ili prostoriji koja se ne greje, te da se posle ovog perioda posadi na predviđeno mesto. Sadnja se vrši kada zemlja nije zamrznuta, odnosno kada spoljna temperatura nije ispod nula stepeni Celzijusa.
Prilikom kićenja jelke, treba voditi računa o ukrašavanju njenog vrha, kako se on ne bi polomio ili oštetio. Jedan od načina da se sačuva vrh jeste taj da se uz vrh postavi neki štapić ili olovka, pa tek onda ukras. Jelku takođe ne treba postaviti blizu grejnog tela, jer to može izazvati opadanje četina.