„Stop femicidu“ naziv je tribine koja je održana u sali Gradske opštine Čukarica, a povodom obeležavanja 25. novembra, Svetskog dana borbe protiv femicida. Tribina o ovoj izuzetno značajnoj temi organizovana je u okviru kampanje „16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama“ kojoj se Gradska opština Čukarica pridružuje programima i aktivnostima, u cilju borbe protiv nasilja nad ženama i decom.
Tribinu su otvorile i prisutne pozdravile članica Opštinskog veća zadužena za zdravstvo i socijalnu zaštitu dr Slađana Tomić i koordinator Saveta za rodnu ravnopravnost GO Čukarica Nada Jelić, a prisustvovali su i članovi Veća Jelena Milosavljević i Miljan Ćeranić.
Učesnici tribine su bili i Irena Đokić iz Centra za bezbednost DBA, Hajrija Ramadani, predsednica Udruženja žrtava nasilja „Hajr“, Tatjana Mijušković, rukovodilac odeljenja Čukarica Nacionalne službe za zapošljavanje i Marko Ristić, inspektor Policijske stanice Čukarica i predstavnici Centra za socijalni rad.
Obraćajući se prisutnima članica Veća dr Slađana Tomić je istakla da je važno da više radimo na prevenciji i prepoznavanju nasilja, da ne dozvolimo da do njega dođe. Zato su i aktivnosti i tribine koje opština sprovodi u saradnji sa relevantnim institucijama usmerene na preventivu i prepoznavanje obrazaca ponašanja koje vode nasilju.
Koordinator za rodnu ravnopravnost GO Čukarica Nada Jelić se zahvalila učesnicima tribine na podršci, a posebno ženama koje su pretrpele nasilje i iznele svoje iskustvo u borbi protiv nasilnika. Ona je dodala da su najugroženije žene iz marginalizovanih grupa i da je zato potrebno raditi na njihovom ekonomskom osnaživanju.
O svom iskustvu kao žrtve nasilja, životu u Sigurnoj kući, zakonskoj proceduri i osnivanju udruženja, govorila je Hajrija Ramadani, predsednica Udruženja za žrtve nasilja „Hajr“, jedinog ove vrste u Evropi. U proteklih osam godina, udruženje je otvorilo sedam kancelarija u Srbiji, u Sarajevu i Cirihu i osnovalo 13 timova u Beogradu za podršku ženama koje trpe nasilje.
Ona je istakla dobru saradnju sa MUP-om, ali i potrebu da se u zakonsku proceduru uvrste promene koje će žene zaštititi od nasilnika i omogućiti ravnopravnu podelu imovine.
Irena Đokić iz Centra za bezbednost DBA je rekla da moramo da naučimo da prepoznamo ponašanje koje vodi nasilju i utičemo na promene negativnih obrazaca u primarnoj porodici i okruženju. Ona je podsetila da su ovakvi skupovi važni i da se žrtve informišu kome da se obrate i zatraže pomoć.
O situaciji na terenu, zakonskoj proceduri i zaštiti od nasilnika govorio je inspektor Marko Ristić iz Policijske stanice Čukarica, ističući da se mnoge žrtve vraćaju nasilnicima i da je zato važno baviti se nasilnikom na adekvatan način, a ne posledicom.
Jedan od ključnih zadataka je ekonomsko osnaživanje i podrška ženama, podsetila je Tatjana Mijušković rukovodilac odeljenja Čukarica Nacionalne službe za zapošljavanje, koja je ukazala na konkretne mere koje pomažu ženama da steknu samostalnost i stvore uslove da ne trpe nasilje.
Prisutni su iskazali veliko interesovanje za ovu temu i izneli inicijative koje bi mogle da doprinesu njegovom boljem rešavanju. Najviše njih se odnosilo na potrebu za rodnom ravnopravnosti u porodičnom okruženju, podeli imovine bez odricanja u korist muških srodnika, kao i sprečavanju nasilničkog ponašanja na samom početku, odnosno ne dozvoliti da se ono ponavlja.